Sağlık Turizmi

Dünyada ve ülkemizde sağlık turizmi son yıllarda hızla yükselen bir trend olup çok önemli bir alternatif turizm çeşidi olmuştur. Sağlık Turizmi bir ülkeden diğer ülkeye herhangi bir sebeple (bekleme süresinin uzunluğu, tedavinin ekonomikliği veya daha kaliteli sağlık hizmeti v.b.) sadece tedavi için gidilmesi olarak tanımlanmaktadır. Sağlıklı yaşam sunan her türlü turizm sağlık turizmi kabul etmek gerekmekle birlikte sağlık turizmi 3 ana başlıkta değerlendirilmektedir.
1. Tıp Turizmi (Hastanelerde  veya kliniklerde tedavi ve ameliyat vb. işlemler)
2. Termal Turizm (Termal Tesislerde rehabilitasyon ve dinlenme vb. hizmetler)
3. Yaşlı ve Engelli Turizmi (Geriatrik tedavi merkezi veya yaylalar da sosyal aktivitelerle birlikte uzun süreli konaklamalar)

Sağlık turizminin temel sebepleri:

1. Ülkesinde yüksek teknolojili sağlık hizmetleri ve profesyonel insan kaynaklarının azlığı veya yokluğu,
2. Tedaviyle birlikte tatil yapma arzusu,
3. Sağılık hizmetlerinin kendi ülkelerinde pahalı olması,
4. Çok daha kaliteli sağlık hizmeti almak istenmesi,
5. Kendi ülkesinde herhangi bir sebepten dolayı ameliyatının bilinmesini, istenmemesi (Estetik Cerrahisi, İnfertilite tedavisi vb.)
6. Ülkesinde iklim ve coğrafi olarak tatil için kısıtlı imkan olduğu durumlarda yapılan turizm hareketliliği (ormanlık, yaylalar, tarihi ve kültürel zenginliği olan ülkelere gidiş),çoğunlukla termal tesisin ve Termal Turizm imkanlarının çok olduğu bir ülkede tatil yapma talebi.
7. Kronik hastaların, yaşlıların ve engellilerin başka ortamlara gitme ve tedavi olma isteklerinin oluşması,
8. Uyuşturucu ve farklı bağımlılıkları olan kişilerin farklı veya daha uygun ortamlarda olma istekleri,
9. Kişinin hayata tutunma ve yaşam isteği.

Sonuç olarak sağlık turizmi çok çeşitli olup bir çok sebebi de içinde barındırmaktadır. Temel sebep daha iyi imkanlarda farklı bir ülkede sağlığını tekrar elde etmek için yapılan turizm çeşidi olup hızla yükselen bir sektördür.

Sağlık Turizmi İçin Neden İzmir

Tarih boyunca sağlık konusunda önemli bir yere sahip olan İzmir, dünyanın ilk hastanelerinden biri olan, zamanının en ünlü hekimlerinin yetiştiği Asklepion’a ev sahipliği yapmış; şifalı sularıyla İzmirlilere ve İzmir’i ziyaret edenlere sağlık sunmuştur.

İzmir Konumu, iklimi, doğal güzellikleri ve tarihiyle Türkiye’nin önemli turistik şehirlerindendir. 600 kilometreyi geçen kıyı şeridindeki mavi bayraklı kumsal ve koyları, 205 farklı türde kuşun yaşadığı dünyaca ünlü kuş cenneti, Alaçatı’daki uluslararası sörf cenneti, muhteşem Gediz Deltası, tarihi kaplıcaları, Efes ve Bergama bölgesindeki antik kentleri, Meryem Ana Evi ve daha nice görülmesi gereken yeriyle İzmir, hem yaşamak hem de gezmek için ideal bir kenttir.

Birbirine yakın mesafelerle bağlı, kır ve kent yaşamının uyum içinde entegre olduğu, Akdenizli beslenme tarzıyla sofrasından zeytinin, zeytinyağının, balığın ve her türlü sebze ve meyvenin en tazesinin eksik olmadığı İzmir, ekolojik gıda üretiminde üst sıralarda yer almaktadır. İzmir’de sağlık, bir nimet olmaktan çıkıp bir yaşam tarzı haline gelmiştir. 

İzmir, şifalı termal su kaynakları, dört mevsim turizme elverişli iklimi ve sağlık teknolojilerine erişim kolaylığı ile sağlık turizmi için her anlamda tercih edilen bir cazibe merkezidir.

Ülkemizde Sağlık Turizmi Hizmeti Verilen Branşlar:

Ülkemizde yurt dışından sağlık hizmeti için gelen turistlere Kalp Damar Cerrahisi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, ÜROLOJİ, Ortopedi, Onkoloji,  Tüp Bebek, Göz, Estetik ve Güzellik, Checkup, Kadın Doğum, Diyaliz Hizmetleri, Kaplıca Hizmetleri; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Yunus Balığı Terapisi ve Diş Hekimliği branşlarında hizmet verilmektedir.

Sağlık Turizmi Kapsamında Diş Hekimliği Hizmetleri

Implant

Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. Diş kaybı ile ortaya çıkan önemli sorunlardan biri olan çene kemiğindeki erimenin durdurulması implantlarla elde edilebilir.

Porselen Laminate

Porselen laminateler; dişten 0,3 – 0,7 mm. yüzey kaldırılarak üzerine yapıştırılan porselen yaprakladır. İstenen renk ve formda çok ince olarak hazırlanan porselen laminateler metal içermemektedir. Kırılmaya karşı dayanıklı olan porselen laminateler; ışığın dişten içeriye geçmesini sağlar.

Metal Destekli Porselen Kron / Köprü

Metal bir alt yapı üzerine porselen işlenerek yapılan sabit protezlerdir. Genellikle arka dişlerde kullanılması tercih edilir.

Metal Desteksiz Porselen Kron / Köprü ( Full Porselen)

Metal yerine birtakım kristallerle ( zirkonyum, Empress, IPS Emax, vb) güçlendirilmiş seramik alt yapılar üzerine porselen işlenmesiyle elde edilen sabit protezlerdir.

Köprü

Bir ve birkaç diş eksikliğinde eksik bölgeye komşu birer ya da ikişer dişin üzerine yapılacak sabit protez için yeterli miktarda aşındırma yapılarak ölçü alınmasıyla laboratuarda hazırlanan, sonrasında da prepare edilen dişler üzerine özel yapıştırıcısı ile yapıştırılan sabit protezlerdir.

Kısmi-Protez

Ağızdaki mevcut diş sayısı sabit bir köprü yapımı için yeterli değilse hem dişlerden hem de hastanın ağız içi yumuşak dokularından destek alınarak yapılan, çıkarılıp takılabilen protezlerdir.

İskelet-Kısmi-Protez

Hastanın ağız içi yumuşak dokularından ve mevcut dişlerden direkt veya indirekt tutucularla(kroşe-çengel) destek alan, alt yapısı metal hareketli protezlerdir.

Hassas-Tutuculu-Kısmi-Protez

Hastanın ağız içi yumuşak dokularından ve kuronlanan mevcut dişlerin üzerlerine yerleştirilen tutuculardan destek alan hareketli protezlerdir. Halk arasında çıt çıtlı protezler olarak da bilinir.

Tam-Protez

Ağızdaki tüm dişler kaybedildiğinde yapılan protezlerdir. Diş eti renginde akrilik kaide üzerinde prefabrik dişlerin dizilmesi ile hazırlanan yumuşak doku destekli hareketli protezlerdir.

İnlay- Onlay

Büyük dolgu gerektiren dişlerde Porselen yada kompozit  ile laboratuarda hazırlanan dolgulardır. Yapım aşamasında porselen kronlara göre dişte daha az madde kaybı gerektirmesi, hem estetik olması hem de dayanıklı olması nedeniyle tercih edilir.

TURİSTİN SAĞLIĞI

Sağlık Turizminin içine çoğu zaman turistin sağlığı da girer. Yurt dışından ülkemize sağlıklı geçici olarak dinlenme ve eğlenme veya Türkiye’nin bir çok zenginliklerini (kültür ve, tarih, dağ, mağara vb.) tanıma amaçlı gelen kişilerin bu süre içinde hastalanmaları ve tedavileri, turistlerin  bulundukları yerlerin sağlıklı olması ve turistlere hizmet sunanların sağlığı da turist sağlığı konusuna girer.